Erdély Bánság Bihar Szatmár Máramaros Szilágyság Beszterce Mezőség Kalotaszeg Aranyosszék Kenyérmező Erdélyi-Hegyalja Küküllő-mente Királyföld (Szászok földje) Marosszék Udvarhelyszék Sóvidék Gyergyó Gyimesek Csík Háromszék Olténia Munténia Dobrudzsa Moldva Bukovina Erdély

Települések alfabetikus sorrendben

Erdélyen túli területek - Bukovinai kolostorok

Humori Kolostor

A Mănăstirea Humorului-ban található Szűz Mária mennybemenetele templom a Világörökség része, melyet csodálatos falfestményei, és történelmi környezete révén érdemelt ki.

A templom bejárati oldalán kőbevésett szöveg szerint 1530-ban a fejedelem kancellárja, Toader Bubuiog és felesége építtette a templomot, és az azt övező kolostoregyüttest.

A kolostor fejlődése alapítója halála után is folytatódott.

Térkép:

Humori Kolostor
Humor kolostor Humor kolostorHumor kolostor Humor kolostor

Bubuiog a moldvai fejedelmi udvar tagja volt már Ştefan cel Mare idejében is. 1526-ban II. Lajos magyar királynál is járt követségben. 1531-ben a lengyelek ellen vezette a moldvai csapatokat az obertini csata idején. 1539-ben halt meg, és az általa alapított kolostorba temették el felesége mellé.

 

Vasile Lupu 1641-ben nagyszabású védelmi építkezéseket kezdeményezett, így a kolostor területét a 17. században új erődfalakkal biztosították.

1785-ben, miután Bukovina 1774-től Ausztria irányítása alá került, Humor temploma plébániává alakult át és megindult az ortodox kolostor épületének a pusztulása.

Maradványainak korszerű helyreállítása 1959-ben kezdődött el.

 

A kolostortemplom a keleti kereszténység hagyományait követve az egykor erődszerűen zárt udvar központjában áll.

A korábbi kolostor egyik védőtornya a jelenlegi telken kívül állt.

Az északnyugati kerítésfalnál egy alacsonyabb, újabb galériás torony található.

Az előcsarnok két keresztboltozati mezővel fedett, nyitott tere, majd a csegelyes-kupolás pronaosz után a kétszintes sírterem következik.

A keleti oldalon, Toader Bubuiog sírja mellett van a templom liturgikus központja. Az elrendezés négyezetét hagyományos módon, kétszintes, egymástól 45°-kal elforgatott csegelyeken nyugvó kupola zárja le, amely kívülről nem látszik, mert rejtve marad a tetőzet alatt.

 

A templom belső- és külső falfestési munkái 1535-ben fejeződtek be. A képek ikonográfiai rendje a Moldvában meggyökeresedő ortodox hagyományok szerint alakult ki.

A belső falfestmények legfelső, mennyezeti szférájából töretlen kompozíciós átmenet vezet az alsó, földi mezőbe, ahol Petru Rareş fejedelem felesége és fia társaságában Krisztus oltalmába helyezi a templomot.

 

A Mária, vagy Szent János alakja köré komponált képek a nyugati oldalon, a nyitott előcsarnokban az „Utolsó Ítélet” víziójával kapcsolódnak a külső falfestmények együtteséhez.

A szentélyrész külső falfelületén a hagyományos, hat sorba rendezett „Égi és földi hierarchia” képei jelennek meg.

A déli oldalon a „Jessze fájá”-nak képei, délnyugatra, az „Akathisztosz-himnusz” alapján „Mária történetének bemutatása” következik. Itt látható „Konstantinápoly ostroma” is.

A templom északi oldalán a képek majdnem teljesen elpusztultak.

A Világörökség körébe tartozó templom szomszédságában ma egy modern női kolostor működik, saját új templommal és rendházzal.

 

A védőtorony 1641-ben Vasile Lupu kezdeményezésére alakult ki a kolostor erődfalainak északnyugati sarkán.

 

A kolostor Mănăstirea Humorului-tól délnyugatra található.

 

 

 

Kapcsolódó fotóalbum:

Moldvai kolostorok - Romániai nagykörút

Kezdőlap Levél a honlap tulajdonosának Utazások főoldal Oldaltérkép
Design: BSZ Stúdió