Erdély Bánság Bihar Szatmár Máramaros Szilágyság Beszterce Mezőség Kalotaszeg Aranyosszék Kenyérmező Erdélyi-Hegyalja Küküllő-mente Királyföld (Szászok földje) Marosszék Udvarhelyszék Sóvidék Gyergyó Gyimesek Csík Háromszék Olténia Munténia Dobrudzsa Moldva Bukovina Erdély

Települések alfabetikus sorrendben

Erdélyen túli területek - Bukovinai kolostorok

Dragomirna kolostor

A dragomirnai kolostor (Mănăstirea fortificată Dragomirna) Moldva egyik fontos történelmi központja.

A kolostor a 17. század elején épült Mitocu Dragomirnei településen, 15 km-re Suceava-tól. Ez a legmagasabb középkori kolostor Bukovinában

Más kolostoroktól eltérően, Dragomirnán nincs fogadalmi felirat.

A kolostortemplom (Biserica mănăstirii)keleti szerzetesi szokás szerint az udvar központjában emelkedik.

Térkép:

Dragomirna kolostor
Dragomirna kolostor Dragomirna kolostor Dragomirna kolostor Dragomirna kolostor Dragomirna kolostor Dragomirna kolostor

Anastasie Crimca főpap alapította 1609-ben, aki gazdag moldvai kereskedő fiaként 1602-ben Radóc püspöke, majd 1608-ban Moldva metropolitája lett.

Gazdag örökségét fejedelmi adományozás révén is gyarapította: a kozákok elleni harcokban kitűnt vitézségével, ezért Petru Şchiopul nagy birtokot juttatott neki, például Dragomireşti falut is.

A főpap tragikus véget ért.

Végzetének oka a hagyomány szerint az volt, hogy a dragomirnai kolostor építésében részt vevő, tapasztalt és ügyes mesterek szebben dolgoztak, mint akiket (II.) Ştefan Tomşa fejedelem (1611 -1615) fogadott fel Solca kolostorának felépítésére. A hiedelem szerint ez volt az oka annak, hogy az uralkodó Solca kolostorának felszentelésekor erősen összeszólalkozott Anastasie Crimcával. A metropolita menekülésszerű távozásra kényszerült, a fejedelem azonban üldözőbe vette, s amikor utolérte kocsiját, buzogányával fejbe vágta. A főpap ezután rövidesen meghalt Dragomirnában.

 

A kolostort négy szögletes sarokbástyával erődített, masszív, vastag falak övezik.

A kolostort keretező védmű belső oldalán a falak mentén sorakozó szerzetesi lakhelyekkel, valamint délnyugati részen az úgynevezett Barnovschi-toronnyal, Miron Barnovschi-Movilă uralkodása idején, 1627-ben alakult ki.

Főkapujában a boltozott bejárót nehéz tölgyfakapuk zárták el a betolakodók elől. A fölötte emelkedő tornyot a harangozáson kívül védelmi és harci célra is használtak.

 

A "Szentlélek eljövetele" kolostortemplom az udvar központi részén emelkedik, moldvai sajátosságok szerint építve.

Térrendszere moldvai sajátosságok szerint az előtér, majd pronaosz, s végül a naosz, valamint a szentély részéből áll.

A bejáratokon, a déli és az északi kapukon keresztül föltárul a sajátos szerkezeti megoldású, csillagboltozatos előtér, amely konzoltámaszos kis oszlopokon nyugszik.

A keleti oldalon csúcsíves kapuzat vezet a pronaosz tágas, négyzetes terébe, amelyet a kompozíció hossz-tengelye mentén egymásután két, hevederekre támaszkodó csillagboltozat koronáz meg. Itt található a kolostoralapító Anastasie Crimca metropolita sírja, s a bojárok között állítólag az alkotás építészének, Dimának a síremléke is helyet kapott.

A hajó hármas, csúcsíves nyíláson keresztül tűnik fel, amelyet szokásos módon háromkaréjos, athonita típusú térlezárás fog közre. A váz szerkezeti elemei itt is konzolos kis oszlopokon nyugszanak. Ezekre többszintes átmeneti nyaktagozat támaszkodik, a köralaprajzból a nyolcszögbe fonatos bordázat vezet át.

Az ablakokkal áttört dobra fekszik fel a nyolcszögalaprajzú, fonatos bordázatú boltozat. A kupolát „Krisztus Pantokrátor” képe díszíti.

Az ortodox ikonográfia rendjében elhelyezkedő képek ez alatt, kék alapon, vörös keretezésbe illeszkednek.

Figyelemre méltóak az újtestamentumi ciklusban levő Passio realisztikusan megjelenített ábrázolásai.

A szentélyrekesztő ikonosztáz gazdagon faragott barokk mestermű, 1793-ban, Solca kolostorából került ide.

A templombelsőt nagyvonalúan egyszerű, helyenként örmény stílusú külső architektúra szervezi egységbe. A homlokzati köpeny részeit felül ívezetes párkány, alatta pedig kötélfonatos vízszintes plasztika fogja össze. E kompozícióba illeszkednek bele a csúcsíves kapuzatok és pálcatagozatos ablakok gótikus keretezésű nyílásai.

Az alkotás építészetileg rokon Putna és Szolka kolostoraival.

A templom átlagos szélességű, 9 méter, de a magassága több, mint 40 méter. Emiatt rendkívül szűk hatása van a templomnak.

A templomtorony nagyon magas és karcsú: a teljes magassága a keresztig 42 méter. Geometrikus és növényi motívumok díszítik.

A külső homlokzatok sárga színű, durva homokkőből épültek. A falakat nem festették, hanem kő faragványokkal díszítették.

 

A kolostor múzeumát (Muzeul de artă feudală religioasă al mănăstirii) a templom déli oldalával szemben, az egykori étterem pompás, gótikus jellegű étkezőhelyiségben helyezték el. Ennek két, bordázatosan kialakított csillagboltozata a középső pillérre támaszkodik. Ülőfülkés ablakok tekintenek a kolostor udvarára.

A kiállítás anyagában főként 17. századi evangéliumok és zsoltárszövegek, miniatúrák és néhány korábbi remekmű is megtalálható.

 

A kolostor temetője a falakon kívül, a kaputól jobbra található. Kis liget veszi körül, a szabadtéri ravatalozó kis gótikus kerti filiálé hatását kelti.

 

A kolostor Mitók falu mellett található

 

 

 

Kapcsolódó fotóalbum:

Moldvai kolostorok - Romániai nagykörút

Kezdőlap Levél a honlap tulajdonosának Utazások főoldal Oldaltérkép
Design: BSZ Stúdió